Grilování na zahradě

Grilování je jednou z nejoblíbenějších činností a to nejen v letním období. Grilovat lze na zahradě, pod pergolou, na terase nebo na balkóně. Trh nabízí širokou škálu grilů, od malých cestovních až po velké profesionální. Příprava pokrmů na grilech je velmi snadná a zábavná. Vše je tak snadné, že se opravdu můžete věnovat pouze grilování masa a vymýšlet různé kulinařské dobroty a barbecue recepty.

Grilování vepřového masa

 

Vepřové maso je jedním z nejčastěji grilovaných pokrmů. Dovolujeme si Vám poskytnout několik rád na přípravu masa. Důležitý je výběr druhu masa na grilování. Před samotným nákupem masa bychom měli znát několik těchto pravidel (rad) pro správný výběr masa k dalšímu zpracování v našich kuchyních. Není totiž vhodné na určité pokrmy použít jakékoliv maso. Pro přípravu bifteků nelze použít maso z kolene. Stejně tak nepřipravíme ovar nebo rosol z kvalitního masa I. jakosti, zvláště když si spleteme samotný druh masa - vepřové za hovězí. Prostudujte si tedy nabízené rozdělení a můžete začít s nákupy a přípravou masa v kuchyni. Obecně platí, že vepřové maso je jedno z nejtučnějších mas. Kvůli množství tuku je maso poměrně šťavnaté. Proto je mezi lidmi oblíbenější než jiné zdravější druhy masa. Barva vepřového masa je růžová. Pouze krkovice a kolena jsou trochu tmavší. Jako u jiných druhů mas platí, že čím tmavší barva masa je, tím je chuťově výraznější. Vepřová panenka je tudíž jemnější než krkovice. Vepřové maso je ideální na grilování.
Pak už nám nic nebrání vzít si ostrý nůž, prkénko, přichystat si vybraný recept a zakoupené a připravené maso upravit tak, jak jsme si naplánovali. Správnou úpravou překvapíme jistě své hosty, svou rodinu, ale uděláme radost i sami sobě tím, že se nám "dílo" podaří a nepřijde naše práce s výběrem, nákupem, přípravou a úpravou masa nazmar.

Grilované kotlety na dobromysly

   

 recept :

 
Ingredience:
4 vepřové kotlety
olej na potření
dobromysl
4 rajčata
4 papriky
1 menší salátová okurka

Popis přípravy:
Kotlety nařízneme od kosti, potřeme olejem a necháme v chladnu odležet. Pak je posypeme dobromyslem a po obou stranách několik minut grilujeme.

Grilování hovězího masa

 

Hovězí maso díky své výborné chuti předurčeno ke grilování. Předpokladem je ale nejvyšší kvalita. Pro grilování se doporučují zvláště následující druhy.Zadní hovězí - s lehce mramorovanou strukturou. V klasických "steakových" zemích jsou z této šťavnaté části připravovány Originální Rumpsteaky. Svíčková - steaky ze svíčkové, která je nejen nejdražší, ale také nejvzácnější část z hovězího masa,  vynikají zvláště krátkým vláknem, jsou libové a šťavnaté. Nikdy by se neměly krájet příliš tenké, jinak může být upečené maso suché. Nebojte se dostatečně silných plátků, klidně vybírejte kousky o síle až 2,5 cm. Tepelně upravené pak budou uvnitř pěkně červené. Takové maso nikdy nerozklepávejte paličkou, naopak by si mělo zachovat původní strukturu. V případě větších kusů se vyplatí používat tepelnou sondu. Jakmile je maso opečené, je třeba žár snížit a nechat celý kus při mírnější teplotě "dojít". Zásadně platí, že při velmi vysokých teplotách (přímé grilování) se povrch masa vysušuje a uvnitř zůstává syrové, zatímco při nižší teplotě (nepřímé grilování pod poklopem) se neutvoří na povrchu "kůrčička". Celý kus je pak po 40 minutách dobře propečený. Při obracení do masa nepíchejte. Opět byste přišli o drahocennou štávu. Při obracení používejte zásadně kleště. Maso rovněž neobracejte příliš často!

HOVĚZÍ STEAKY GRILOVANÉ SE SALÁTEM
Ingredience:
600 g hovězí svíčkové
4 lžíce oleje
1 cuketa
2 papriky
4 hrsti listového salátu
Zálivka:
1 lžička fijónské hořčice
2 lžíce červeného vinného octa
2 lžíce extra olivového oleje
sůl a pepř

Popis přípravy:
Odblaněnou svíčkovou rozkrájíme na 4 porce. Potřeme je polovinou oleje a grilujeme na roštu 3 minuty po každé straně. Dostaneme steaky s úpravou medium. Steaky necháme ještě 5 minut odpočinout pod potravinářskou folií. Cuketu nakrájíme na plátky, očištěné papriky nakrájíme na proužky. Zeleninu potřeme druhou půlkou oleje a grilujeme po obou stranách. Zeleninu promícháme se zálivkou, osolíme a opepříme. Steaky nakrájíme na plátky a položíme na salát. Osolíme a opepříme.

Grilování kuřecího masa

 

 Kuřecí maso je především v Evropě velmi oblíbenou a cenově dostupnou ingrediencí, která není nijak náročná na přípravu a lze jí upravovat podle vlastní fantazie. Právě ohromnou kreativitu, kterou kuřecí maso umožňuje, si oblíbil nejeden šéfkuchař a často se tak objevuje i na jídelních lístcích luxusních restaurací. Recepty z kuřecího masa jsou pak velmi jednoduché a zvládne je i naprostý začátečník v oboru grilování.

KUŘECÍ JEHLY

Ingredience:
400 g kuřecího masa bez kostí
12 malých hlaviček hub
1 párek
1 paprika
60 g slaniny
sůl
olej
mletá sladká paprika
mletá pálivá paprika

Popis přípravy:
Maso nakrájíme na silnější plátky, naklepeme a nakrájíme na čtverečky. Osolíme a posypeme paprikou. Papriku a slaninu nakrájíme na tenké čtverečky, párek na šestiny a vše střídavě napícháme na jehly. Maso, houby a papriku potřeme olejem a opékáme na grilu

Grilovaná zelenina

 

Grilovaná zelenina je nejvhodnější přílohou ke grilovanému masu. Příprava zeleniny je velmi jednoduchá a nezaber tolik času jako grilované maso.

SALÁT S GRILOVANOU ZELENINOU

Ingredience:
300 g lilku
2 mražené kukuřičné klasy
2 středně velké cukety
1 červená nakládaná paprika
80 ml olivového oleje
1,5 nasekaných orgánových lístků
800 g konzervovaných červených fazolí
sůl a pepř
60 g rukoly
1 lžíce balzamikového octa

Popis přípravy:
Lilek nakrájíme na kolečka, osolíme a necháme 30 minut vypotit. Potom ho omyjeme a osušíme a v míse smícháme s 2 cm kolečky kukuřice, plátky cukety a proužky papriky, přidáme olej a oregáno a promícháme. Rozpálíme gril a zeleninu ogrilujeme doměkka. Zeleninu vrátíme do mísy, osolíme, opepříme, přisypeme fazole, přidáme rukou a ocet.

 

Grilování ryb a mořských plodů

 

Ve většině zemí světa obklopených mořem jsou mořské ryby a mořské plody běžnou a oblíbenou součástí kuchyně. Jsou zdravé, s minimálním obsahem tuku, jsou zdrojem minerálů a nenasycených mastných kyselin potřebných pro náš organismus.
Plody (dary) moře nazýváme mořské živočichy určené ke konzumaci: ryby, korýše a měkkýše. Styl úpravy mořských plodů bývá rychlý, zůstane tak zachována lahodná chuť a křehkost pokrmu. Mořské ryby – mezi nejoblíbenější a nejznámější ryby patří losos, tuňák, treska, makrela, platýs (halibut), parmice, rejnok, mořský vlk, mořský ďas, pražma, z menších ryb ančovičky, herinky a sardinky. Krevety / Garnáti – po celém světě oblíbení korýši. Jsou zdrojem proteinů a minerálů, obsahují minimum tuků, ale také cholesterol, jeho množství je však zanedbatelné. Ve Středomoří se často grilují, například na česneku. Langusta / Humr jsou králi mořských plodů a ozdobou každého slavnostního stolu. Jejich maso je v celém světě je považováno za delikatesu. Humr má na rozdíl od langusty mohutná přední klepeta. Mušle – mušlí, které se po celém světě konzumují, je mnoho druhů. Nejznámější jsou asi slávky jedlé a mušle Svatého Jakuba. Ústřice – skutečná lahůdka a údajné afrodiziakum. Ústřice se konzumují převážně syrové (živé), musí být právě otevřené a pokud možno i čerstvě vylovené z moře. Velmi rychle se kazí, proto je seženete převážně v přímořských oblastech nebo v lepších restauracích, které si dovážejí čerstvé produkty. Čerstvá ústřice má vonět mořskou vodou, v žádném případě rybinou. Servírují se na ledu po tuctu nebo půltuctu, obvykle se pokapou pouze citronem. Hodí se k nim kvalitní bíle víno nebo sekt. Krab – krabů existuje mnoho druhů, jejich maso je dietní a jemné. Krabi se obvykle podávají vaření. Stejně jako u humra nebo langusty je třeba louskáčkem rozdrtit klepeta a tvrdší časti. Chobotnice / Sépie – Maso z chobotnice je obvyklé ve Středomoří, kde se často upravuje grilováním, dušením a pečením.

GRILOVANÝ PSTRUH S CHILLI A CITRONEM

Ingredience:
4 vykuchané a očištěné čerstvé pstruhy
1-2 dobře omyté citróny
4 tenké plátky másla
hrst natě hladkolisté petržele
trochu oleje na potření grilovací mřížky
sůl
Na marinádu
5 lžic olivového oleje
šťáva z 1 citronu
3 prolisované stroužky česneku
1-2 chilli papričky nakrájené
sůl
mletý zelený nebo černý pepř

Popis přípravy:
Dopředu si rozpálíme gril. Celé očištěné pstruhy omyjeme a důkladně osušíme. Pak si nakrájíme citron na klínky a smícháme v misce všechny uvedené přísady na marinádu. Ryby uvnitř i vně dostatečně potřeme marinádou, do břišní dutiny každého pstruha vložíme ještě klínek citronu, plátek másla a část petrželové natě. Podle potřeby pak ještě pstruhy necháme chvíli odležet. Připravené ryby přendáme na olejem potřenou grilovací mřížku nebo na alobal či speciální grilovací tácek a grilujeme po každé straně 7 až 10 minut. Během pečení pstruhy potíráme zbylou marinádou. Upečenou rybu osolíme, na talíři obložíme klínky citronu a posypeme zbylou petrželovou natí. Nejlépe chutná grilovaný pstruh s vařeným novým bramborem nebo jemným zeleninovým salátem. Ale venku na zahradě bude vám i vašim hostům šmakovat také s čerstvým pečivem.

 

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode