Adrenalin

BUNGEE JUMPING

Jedním ze sportů, při kterém se účastníkovi zvýší krevní tlak, hladina cukru a jeho dech se zrychlí, je bungee jumping. Mnoho lidí už z principu gumovému lanu nevěří – už jen proto, že je gumové a tudíž se může v ten nejméně vhodný okamžik protáhnout ještě více, než bylo nahoře spočítáno. Ku prospěchu pořádajících agentur je ale těch, kteří se chtějí spustit do hloubky několik desítek metrů, převaha.

Jak lze z mostu skočit?

Variant je nespočet, v rámci bungee jumpingu provozovatelé nabízí 3 základní techniky, při kterých lze pocit volného pádu zažít.

  1. Skok za postroj – tímto způsobem má skokan volné jak ruce, tak nohy, postroj je umístěn na hrudní části, kde je samozřejmě připojeno i nezbytné lano. Jakmile se po skoku dohoupá, dostane se do sedu. Tento skok lze absolvovat čelem k propasti nebo pozadu.
  2. Skok s úvazem na nohy - nejběžnější varianta skoku, stejně jako v prvním případě je jen na zájemci, zda chce vědět, kam skáče nebo se raději otočí zády a vychutná absolutní nejistotu místa a směru pádu.
  3. Tandemový skok – varianta pro méně odvážné nebo ty, kteří se jednoduše chtějí do volného prostoru spustit s někým blízkým. Zde se opět jedná o kotníkový úvaz za nohy.
  4. Skok do houpačky - stává se v současnosti atraktivním. Účastník se kyvadlovým letem řítí nad zemí a není gumovým lanem brzděn.

Bungee jumping ve dvou stav beztíže na pružném laně ve dvou

Dorazíte na nějaké vysoké místo (most, jeřáb), někdo vám uváže lano kolem kotníků, oba se postavíte na úplný kraj pevného tělesa, které absorbuje vaší váhu a čekáte na odpočet. Čas plyne nějak pomaleji, odpočítávání slyšíte jako by z daleka, hledíte jeden na druhého, vnímáte, že se číslice stále zmenšují a po té poslední následuje příkaz „JUMP!“. Ješte než by vás mohlo napadnout, že vlastně nikdy nenajdete odvahu skočit, pohnete se a jednoduše padáte směrem dolů. Najednou letíte, cítíte vzduch ve vlasech a lano se začne natahovat… a těsně nad zemí či vodní hladinou váš pád přemůže a vymrští vás zpět. Zažíváte stav beztíže – ano, ten samý, co zaživají jen piloti a kosmonauti. Když vás stáhnou zpět na pevnou zem, máte oba na obličeji široký usměv. Je vám fajn a chcete ještě! To je bungee jumping pro dva

SKOK PADÁKEM

Ve výšce 4 km při výskoku z letadla skokan, plus na zádech připevněný tandempilot, zažívají okolo 60 vteřin volný pád, který končí otevřením padáku v 1500 metrech. Poté se ještě dalších 5 až 6 minut spouští k zemi. Padák samotný otevírá tandempilot, stejně tak s ním přistává. Pro začátečníky a méně odvážné je tato varianta ideální, nejdůležitější úkony celého skoku jsou v rukou profesionála. Cenová hladina seskoku v tandemu se pohybuje okolo 3500 korun, pokud je zájem i o zdokumentování letu ve formě DVD a fotografií, je potřeba přidat ještě řádově o 2000 korun navíc. Některé parašutistické školy nabízejí dokonce možnost seskok splácet po dobu 3 měsíců, mohly by být tak zároveň garancí kvalitnějších a minimálně rizikových služeb.

Další možností jak překonat sama sebe je absolvování základního parašutistického výcviku na padáku typu křídlo. Odlišností oproti tandemu je samostatnost skoku, automatické otevírání padáku po vyskočení z letadla a celkové zvládnutí techniky. Pokračováním dalších seskoků lze následně dojít až ke sportovnímu parašutistickému výcviku, kde se výuka cíleně zaměřuje na práci s tělem během volného pádu. Základní cena včetně jednoho seskoku je 2000 korun, další seskoky jsou s příplatkem 900 korun. Do základní ceny spadá základní parašutistický výcvik v učebně – výuka řízení padáku a meteorologie. Další den jsou na řadě pozemní přípravy, jako kupříkladu výskok z letadla či parakotouly a pak už následuje samotný seskok ve výšce okolo 1200 metrů. Do základní ceny rovněž patří skripta, osvědčení, veškeré letištní poplatky i pojištění odpovědnosti za škodu.

Stejně jako v případě volného pádu s lanem u kotníků je i u skoků z letadla zapotřebí informovat o vlastním zdravotním stavu, zda uchazeč netrpí žádnou vážnou srdeční chorobou, epilepsií nebo kupříkladu cukrovkou. Váhové omezení je zde o něco striktnější, zájemce o seskok padákem může vážit maximálně 100 kg.

AQUAZORBING

VÝSTŘEDNÍ ADRENALINOVÁ ZÁLEŽITOST

Před dvěma lety se zrodil v Asii zvláštní zábava -  tzv.chůze po vodní hladině  Tato výstřední adrenalinová záležitost se začala oficiálně provozovat jako první v České republice v letním areálu koupaliště Příbor! Dali jsme zábavě jméno! Vyzkoušeli a uvedli do praxe. Stalo se tak 28. června 2008  v 10.00 hod. Atrakce se natolik líbila, že prakticky do několika málo hodin se o ni začala zajímat všechna média.

JAK TO FUNGUJE?

Velká nafukovací koule z průhledného speciálního PVC. Dovnitř se vleze otvorem a následně je plastová koule nafouknutá vzduchem. Koule má průměr dva metry. Pak jste vrženi na vodu. Kutálí se tak, jak sám potřebujete, a děláte pouze ty pohyby, které sám zamýšlíte. S doposud nepoznaným pocitem přitom pozorujete rotující okolí. Koule se zastaví, až ji k tomu sám přivedete. Rotovat můžete na vodě oblečeni bez ohledu na počasí. Pokud máte strach být v kouli sami, můžete si do koule pozvat druhou osobu.

AQUAZORBING NA MOŘI

Písčité pláže s pozvolným vstupem do moře jsou pro aquazorbing vhodnější, avšak doporučujeme nástupy a výstupy provádět na pevných plochách.Bez písku. Před vstupem do koule, si připravte vaničku na opláchnutí nohou a ZAKAZUJTE A DBEJTE na to, aby návštěvníci nevstupovali do koule od písku. Je dobré si pořídit starší koberec, nebo protiskluzovou gumu, z které budou návštěvníci  nastupovat. I na klidném moři je ZAKÁNO provozovat AQUAZORBING FREE.

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode